KNJIGA

Dvojezična knjiga "VlasTITO iskustvo / TITO Past Present" zbornik je filozofskih, socioloških, istorijskih tekstova i intervuja. Autori tekstova i sagovonici Radonje Leposavića žive u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije.

Autori tekstova su: Mileta Prodanović i Ivan Čolović iz Beograda , Shkelzen Maliqi iz Prištine , Dejan Kršić iz Zagreba , Ugo Vlaisavljević iz Sarajeva , Rastko Močnik iz Ljubljane.

U knjizi su objavljeni i delovi intervjua koji su vođeni između oktobra 2001. i aprila 2002. sa : marketing konsultantom Aleksandrom Kothajem ( Zajebancija ubija svaki totalitarizam ), novinarom Radošem Glišićem ( Ja sam mislio da gore neće biti-da može samo biti bolje ), umetničkim direktorom poslednjih sletova Spasojem Grdinićem ( Video sam te kako nosiš štafetu-čudim se sad si protiv nje ), filmskim rediteljem Veljkom Bulajićem ( Suze za Titom su bile suze za standardom), sa članovima grupe IRWIN ( Poster Scandal ), izdavačem Žarkom Čigojom ( Ja se manje plašim generala-više se plašim pukovnika ), penzionisanim službenikom dvorova u Beogradu Milovanom Ivanovićem ( Nije vršen pritisak - ali se sugeriralo ), performerom Tomislavom Gotovcem ( Možete pričat šta god hoćete-sve je istina ).

"Nužno je analizirati njegovo doba, ne zbog njega samoga, zbog povijesne ličnosti Josipa Broza, niti zbog herojske uloge koju su naši narodi i narodnosti imali u tim historijski zahtjevnim vremenima, već upravo zbog nas samih, danas i ovdje, kao i zbog naše vlastite budućnosti.", Dejan Kršić "Work in Progress".

"Mnogo godina nakon Titove smrti njegove dugogodišnje ulizice pohvalile su se da su još ko zna kad "pokazale zube" vladaru koji je ubrzano prestajao da bude "najveći sin naših naroda i narodnosti". Naravno da je smisao svih tih spisa bio dodvoravanje novom diktatoru. I naravno da je malo šta u tim naknad-nim junačenjima bilo istina.", Mileta Prodanović " Pokloniti zube / Pokazati zube".

"Još u vreme realnog socijalizma Josip Broz je pronašao način da umetničkim sredstvima podupre postrevolu-cionarnu socijalističku politiku: na rubu opšte reprezentacije, sa političkom praksom jednopartijskog sistema, intervenisao je zastarelom ali utoliko popularni-jom umetničkom praksom. Sa popromantičnim majs-torstvom koje je proizvelo umetničko delo: TITO.", Rastko Močnik " Tito - majstorstvo popromantizma ".

"Danas se čudim kako to da nisam postao vernik. Možda sam imao sreće zato što nikada nisam bio me|u odabranima za manifestacije koje su organizovane u slavu vođe.", Shkelzen Maliqi " O logičkoj smrti Maršala Tita "

"Titova štafeta, odnosno štafeta mladosti, poslednji put je nošena 1987. godine, iste one godine kada je vlast u Srbiji preuzeo Slobodan Milošević. Umesto štafete, uskoro će se našim putevima pojaviti jedna druga vrsta simbola političke moći i jedinstva - mošti svetaca i pesnika.", Ivan Čolović " O maketama i štafetama".

"Tačno je da velike interpretacije totalitarizma isključuju titoizam iz svog glavnog teksta, ali se čini da mu ostavl-jaju mjesto na svojim marginama i to na dvosmislen način: tamo se vidi da ovaj fenomen ne mo`e biti sasvim isključen.", Ugo Vlaisavljević " Titov najveći dar: prazno mjesto moći".

"Mislim da se ta pitanja moraju otvarati. To nisu pitanja o ličnosti jednog čoveka, nikakvo rušenje Titovog lika i dela kakvo je sprovodjeno pod Slobodanom Miloševićem. Nije to priča o "bezbrojnoj vanbračnoj deci", ili "o ženama", već pokušaj da se iza?e iz traumatičnih vremena. Jedan od načina je i stvaranje znanja njima.", Andrej Mitrović " Tito je trajao dugo i mnogo je svojih lica pokazao".

Izdavač: Samizdat B92
Urednik publikacije: Radonja Leposavić
Urednik fotografije: Marina Dokmanović
Lektura i korektura na srpskom jeziku: Samizdat B92
Prevod na engleski: Vladimir Brašanac, Mirjana Srečković
Urednik prevoda: Stephen Agnew
Grafičko oblikovanje i korice: Jeroen de Vries
Obrada fotografija: Predrag Janeš
Kompjuterska obrada / Pripema za štampu: Colorgrafx
Štampa: Zavod za izradu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije, Beograd 2004.

Štampanje knjige omogućili: Ambasada Švajcarske u Beogradu, Narodna banka Srbije i Zavod za izradu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije, Švedski helsinški odbor za ljudska prva, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Ministarstvo kulture i medija Republike Srbije.
Saradnji i pomoć u realizaciji: Goranka Matić, Milomir Kovačević, Imre Sabo, Moma Cvijović, Predrag Milosavljević i Foto arhiv Politike, Zorica Kokot i Zorica Vukosavljević, Narodni muzej...

knjigu možete naručiti na:
shopping.b92.net