|
IZLOŽBA
Izložba "VlasTITO iskustvo" je bazirana na foto i video dokumentaciji iz Radio Beograda, agencije TANJUG, medijske kuće Poltika, RTS-a te dokumentaciji o arhivi Muzeja "25. maj" prikupljenoj tokom pripreme projekta kao i 'novoproizvedenom' dokumentarnom materijalu.
Prvobitni plan bio je da okosnicu izložbe (pogotovo u prostornom smislu) čine za temu najrelevantniji eksponati iz Muzeja 25. maj, pre svega predmeti iz zbirki: " Štafeta", "Razno", "Tehnika", "Etnografska" i "Likovna". Smatrali smo da eksponati-pokloni, posebno oni iz kolekcije "Razno" koji do sada nisu izlagani, svojim izgledom i simbolikom predstavljaju izraz vremena i stanja duha u kojem su nastali. Na žalost, nakon dugih priprema, Muzeja istorije Jugoslavije je saradnju jednostrano raskinuo te nam korišćenje predmeta iz Muzeja nije dozvoljeno (i pored pozitivnog mišljenja Ministarstva za kulturu i Gradskog sekretarijata za kulturu). Zbog ove činjenice na izložbi koristimo samo dokumentaciju koju smo o kolekciji Muzeja napravili tokom pripreme projekta.
Foto materijal na izložbi je arhivska građa iz foto dokumentacije agencije TANJUG i kuće Politika, fotografije iz privatnih albuma i radovi fotografa Imre Saboa, Goranke Matić i dr.
Video materijal na izložbi čini dokumentarni materijali iz arhiva Televizije Beograd (1947 - 1973. god) i intervjui (link)sa na šim savremenicima koji su na razne načine uticali na formiranje i održavanje mita o Titu (napravljeni tokom 2001 i 2002. godine).
Deo postavke je i dokumentarni film o izraelskoj mirovnoj aktivistkinji Evi Panić Nahir.
Eva je rođena u Jugoslaviji. Bila je saradnica partizanskog pokreta za vreme II svetskog rata. Posle rata, primorana da bira između jedine kćerke i muža, odlučuje se da ne izda svoju ljubav i ideale i završava u logoru za političke osuđenike na Golom otoku. Praveći takav izbor, ona ostavlja svoju kćerku Tijanu da odrasta sama, praktično na ulici. U filmu, Eva, posle mnogo godina, traži oproštaj od Tijane, kroz susret koji organizuje njena unuka - Tijanina kćerka. Tri žene okupljaju se u Izraelu i zajedno putuju za Jugoslaviju, pokušavajući da se oslobode emocionalnog tereta godina koje su proživele odvojeno.
Audio materijal iz arhive Radio Beograda (1947 - 1987. god) izabran je tako da dokumentuje sećanja na Titov lik i delo, trenutke kada su mu dodeljivani pokloni i proznanja u zemlji i inostranstvu, beleži razne povode na kojima su mu uručivana najrazličitija priznanja i povelje.
Pokazujemo i koliko se često Titovo ime i danas pominje kao referenca - press kliping na slučajnom uzorku domaće štampe u saradnji sa Ebart dokumentacijom.
Zainteresovani smo da izložba putuje !!
Materijal koji pokazujemo mogu ć e je prilagoditi gotovo svakom prostoru i gotovo svim tehničkim uslovima.
Uslovi gostovanja izložbe nisu unapred određeni i spremni smo da ih dogovorimo sa svakim zainteresovanim prostorom - organizatorom odvojeno, u odnosu na lokalne uslove i obim celokupnog projekta (naša izlozba možda bude korišćena kao zaokružen "gotov proizvod" a možda kao deo neke šire akcije u gradu / zemlji domaćinu).
Izložba je u Beogradu otvorena 17. septembra 2004. (pogledajte)
Postavljena je sa 5 video bimova, 10 televizora i VHS plejera, 10 CD plejera, 6 računara, 4 slajd projektora.
autor postavke izložbe: Marina Dokmanović
dizajn pratećih materijala: Jeroen de Vries
saradnici na pripremi materijala i postavci: Dušica Parezanović, Đorđe Kovačević, Radonja Leposavić, Marko Popović, Petar Savić, Darko Arsić, Ljubi ša Smajić, Jelena Bajić, Katarina Živanović, Jovan Raletić, Nebojša Milikić.
Realizaciju omogućili: Švedski helsinški odbor za ljudska prva, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Ministarstvo kulture i medija Republike Srbije.
|